Mustafa’nın Kahvaltı Dünyasından 5 Dilde Diyarbakır Tanıtımı

Mustafa’nın Kahvaltı Dünyasından 5 Dilde Diyarbakır Tanıtımı

5dildediyarbakırDiyarbakır’da tarihi Hasanpaşa Hanı’nda ‘Kahvaltıcı Mustafa’ adıyla kahvalto salonu işleten Mustafa Avcılar, Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Ermenice olmak üzere 5 dilde kahvaltı menüsü kataloğu hazırladı.

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde bulunan tarihi Hasanpaşa Hanı’nda bulunan ve 81 yıldır babadan oğula geçen ‘Kahvaltıcı Mustafa’ adıyla hizmet veren kahvaltı salonu Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Ermenice menü kataloğu hazırladı. Kitabın tanıtımına daha önce ‘Çok dilil belediyecilik’ kararı alan BDP’li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, amaçlarının toplumsal yaşamı kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Demirbaş şöyle konuştu:

“Biz resmi dil Türkçe’nin yanı sıra diğer dillerde de kamusal hizmeti esas almıştık. Buradaki temel amaç halkımıza daha iyi hizmet etmek aynı zamanda tarihi değerlere sahip olan kentimizi kendi kimlikleriyle de buluşturmaktı. Bu projemize esnafımızda destek verdi. Türkiye’de bir ilk yaparak kendi iş yerinin tanıtım broşürünün ama aynı zamanda Diyarbakır’ın tanıtımına çok güzel katkılarda bulunarak Kahvaltıcı Mustafa 5 dilde bir menü kitabı bastırdı. Türkiye’nin hiç bir yerinde bir esnafımız bu kadar dilde bir broşür bastırmadı”

İşyeri sahibi Mustafa Avcılar, “Ben ne kadar kahvaltıcı isem ama Diyarbakırlıyım. Diyarbakırlı olmaktan gurur duyuyorum. Amacım kültürümüzü tanıtmak. Buraya yerli yabancı gelen turist gruplarımız var. Yabancı turist grupları İngilizce dışında başka dil bilmedikleri için kentimizi ve kendimizi daha iyi ifade edemiyorduk ama bu katalog sayesinde bir çok turistin takdirini aldık” dedi.

Haberin Yer Aldığı Kaynaklar

cihan.com.tr

aktifhaber.com

haberler.com

cnnturk.com

Bir cevap yazın